Czym jest trening interwałowy i czy warto go stosować?
Trening interwałowy polega na przeplataniu wysiłku o dużej intensywności z wysiłkami o niskiej intensywności. W ten sposób wydłużamy czas, w którym jesteśmy w stanie pracować intensywnie (bo mamy przerwy) i jednocześnie zwiększamy efekt samego treningu. W treningu interwałowym dużą wagę przykłada się do tego, aby przerwa wypoczynkowa (czyli np. marsz) nie doprowadzała do pełnego wypoczynku. Każde kolejne powtórzenie wykonujemy na rosnącym zmęczeniu.
Taka forma treningu niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu takich jak:
– zwiększenie wydolności tlenowej i tym samym poprawa kondycji
– mniejszym nakładem czasowym można doprowadzić do większego zużycia energii i tym samym spalenia większej ilości kalorii, dzięki zjawisku zwanym metabolizmem powysiłkowym (organizm po zakończeniu wysiłku w dalszym ciągu zużywa większą ilość energii niż podczas spoczynku).
– poprawia funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i zwiększa pojemność wyrzutową serca, co wpływa bezpośrednio na poprawę funkcjonowania naszych serc
Pamiętajmy, że w trakcie treningu interwałowego wcale nie musimy biegać. Równie dobrze możemy jechać na rowerze, skakać na skakance, ćwiczyć na orbitreku, robić przysiady z wyskokiem, bieg w podporze czy inne intensywne ćwiczenia.
Zanim jednak zaczniecie wykonywać tego typu trening wytrzymałościowy, warto skonsultować się z fizjoterapeutą bądź lekarzem, jeżeli występują u kogoś z Was objawy wskazujące na niewydolność układu krążenia.
Nasi fizjoterapeuci pomogą Wam rozwiać wątpliwości, czy taka forma treningu jest dla Was oraz pokażą Wam jak w sposób właściwie się przygotować do takiego wysiłku i jakie ćwiczenia będziecie mogli wykonywać, by osiągnąć założony cel
Zapraszamy