500 321 555 | ul. Źródlana 11A, 60-642 Poznań
BÓL DOLNEGO ODCINKA KRĘGOSŁUPA 🧐
– Uwypuklanie się krążka międzykręgowego…
– Pozycja podnoszenia ciężarów…
Często słyszymy, że powinniśmy podnosić ciężary z prostymi plecami… Najnowsze badania pokazują, że na ból kręgosłupa lędźwiowego nie ma wpływu to czy mamy proste czy zgięte plecy. Poprzednie badania nie biorą pod uwagę struktur takich jak powięź, mięśnie czy więzadła. Obecnie wiemy, że ciśnienie w krążku po grzbietowej stronie jest mniejsze w momencie jak mamy zgięte plecy, niż wyprostowane.
Krążek międzykręgowy, w momencie zginania kręgosłupa w przód nie musi wcale „wybrzuszać” się w przeciwnym kierunku. Przesuwa się tam, gdzie jest największy nacisk. Zbliżające się powierzchnie stawowe kręgów powodują zwiększenie ciśnienia między nimi i wybrzuszanie się jądra miażdżystego w ich kierunku.
Dlaczego więc tyle przepuklin krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym?
Otóż odcinek ten posiada fizjologiczną lordozę, to znaczy jest w stałym wyproście. w momencie wykonywania przeprostu powierzchnie stawowe po grzbietowej stronie kręgosłupa „wyciskają” jądro miażdżyste ku tyłowi.
Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i stosuje inne mechanizmy obronne i kompensacyjne. Podstawą leczenia kręgosłupa jest ruch i sposób na jego przywrócenie!
Zapraszamy do MediSpa!