500 321 555 | ul. Źródlana 11A, 60-642 Poznań

Kochani,

Pamiętacie, że dobre zdrowie gwarantuje nie tylko odpowiednia ilość aktywności fizycznej ale również to co i jak jemy. Nasz organizm, odpowiednio stymulowany ma niesamowite możliwości autoregulacji procesów naprawczych w komórkach naszego ciała. Dzisiaj wspominamy o zjawisku zwanym autofagią. Co to takiego?
Autofagia jest procesem katabolicznym, który polega na trawieniu obumarłych komórek lub ich niesprawnych części. Jest ona bardzo istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Reguluje ona stosunek między anabolizmem a katabolizmem, chroni przed rozwojem komórek rakowych, oczyszcza z toksyn, poprawia funkcjonowanie neuronów w mózgu oraz przeciwdziała rozpadowi tkanki mięśniowej.
Zjawisko autofagii zostało opisane przez Yoshinori Ōsumi, który w 2016 roku otrzymał nagrodę Nobla z dziedziny medycyny za odkrycie tych mechanizmów.
Proces autofagii w organizmie można zwiększyć poprzez intensywny trening, w tym siłowy a także poprzez dietę zawierającą glutaminę i poprzez tzw głodówki. Najlepiej zastosować post 16/8, czyli przez 16 godzin prowadzić post, a przez następne 8 normalną dietę. Część badań wskazuje też, że krótkotrwała głodówka powoduje autofagię neuronalną, która chroni przed demencją, Alzheimerem czy chorobą Parkinsona.
Warto zainteresować się tym tematem, aby uświadomić sobie jak duży mamy wpływ na eliminowanie powstawania chorób w naszym organizmie.
Może będzie to nowe postanowienie noworoczne? 🙂
Będziemy Was wspierać 👊
Wspaniałego dnia! 👋